Coraz większa liczba osób rezygnuje ze spożycia mięsa, pozostając na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Są to dwa sposoby żywienia, które pomagają zadbać o zdrowie. W ten sposób można stracić nie tylko nadprogramowe kilogramy, ale także zatroszczyć się o środowisko naturalne. Czym różni się dieta wegańska od wegetariańskiej?
Co mogą weganie i wegetarianie?
Dieta wegetariańska polega na całkowitym wykluczeniu ze swojej diety mięsa, jak również produktów, które mogą je zawierać. Wegetarianie mogą za to spożywać jaja, mleko, nabiał i miód. Weganizm różni się tym, że eliminuje on całkowicie wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia zwierzęcego. Jaja, miód, a także produkty mleczne w tym przypadku są całkowicie wykluczone. Jeżeli porównać te dwa sposoby żywienia, to trzeba przyznać, że weganie mają na co dzień do czynienia ze zdecydowanie bardziej restrykcyjną dietą.
Zdrowie na talerzu
Pomimo różnic występujących w sposobach żywienia, obydwie diety mają jedną wspólną rzecz – są bardzo zdrowe. Odpowiednio zbilansowana dieta wegańska i wegetariańska, to ogrom witamin i minerałów. Tym bardziej że kładzie się mocny nacisk na warzywa i owoce, które są źródłem różnych witamin jak i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Trzeba także przyznać, że weganie i wegetarianie są mniej narażeni na nadwagę i otyłość. Przeprowadzone zostały również badania, które dowodzą że osoby będące na jednej z tych diet, zdecydowanie rzadziej mają do czynienia z chorobami serca oraz z innymi chorobami układu krążenia.
Co powinno znaleźć się w diecie wegańskiej i wegetariańskiej?
Wiele osób błędnie myśli, że weganie i wegetarianie odżywiają się tylko i wyłącznie zielonymi roślinami. Warto więc sprawdzić, co też jest podstawą żywienia w obu tych dietach. Mogą to być orzechy, ale także:
- pestki, które jedzenie jest w stanie dostarczyć nie tylko witamin i minerałów, ale także niezbędnych kwasów tłuszczowych, przykładem może być siemię lniane;
- wszelkiego rodzaju produkty pełnoziarniste do których możemy zaliczyć makarony razowe, pieczywo razowe czy wieloziarniste, brązowy ryż i kasze;
- oleje roślinne, najpopularniejsza jest oliwa z oliwek, ale może to być także olej lniany, z czarnuszki, z awokado.
To także warzywa, owoce, jak również rośliny strączkowe. Te ostatnie są w stanie dostarczyć białka, które jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród takich nietypowych produktów, które dozwolone są dla wegan i wegetarian, można wymienić tofu oraz mleko sojowe. Wegetarianie nie muszą walczyć z tak restrykcyjną dietą, dzięki czemu mogą oni pić zwykłe mleko oraz spożywać produkty nabiałowe, które dostarczają organizmowi wystarczające ilości białka.
Suplementacja wegan
W związku z tym, że dieta wegańska jest bardzo restrykcyjna, każdy ją stosujący musi mieć świadomość konieczności wprowadzenia suplementacji. Należy więc pomyśleć o naturalnych suplementach, które sprawią, że organizm nie będzie musiał walczyć z niedoborami. Wśród składników, które wymagają suplementacji przez wegan wymienić można:
- witamine B12 – jej największe źródła można znaleźć w mięsach, jajach, a nawet w rybach. B12 pełni ważną rolę w wytwarzaniu komórek krwi. Jest ona także odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego;
- kwasy omega-3 – wpływają na układ odpornościowy człowieka, a na dodatek na układ krążenia, ich brak w organizmie może doprowadzić do problemów ze skórą, włosami i paznokciami, omega-3 w największych ilościach można znaleźć w rybach;
- żelazo – ważne jest dla wszystkich, ale w szczególności dla kobiet będących w ciąży lub przygotowujących się do tego, największe źródła żelaza można znaleźć w czerwonym mięsie, mniejsze ilości można znaleźć w roślinach;
- jod – brak tego ważnego pierwiastka może doprowadzić do problemów z tarczycą, największe jego źródła znaleźć można w rybach i owocach morza.
W sklepach można znaleźć specjalne suplementy, które oferowane są nie tylko dla wegan, ale także dla wegetarian. Znaleźć w nich można skoncentrowane składniki, które są w stanie zapewnić dzienną dawkę wszystkich witamin brakujących w diecie roślinnej.
Weganie powinni zadbać o to, aby białko zwierzęce, którego nie konsumują zastąpić tym pochodzenia roślinnego. Największe ilości takiego białka można znaleźć w roślinach strączkowych, produktach zbożowych, orzechach i pestkach, w zielonych warzywach liściastych, napojach sojowych, suszonych figach.
Z dbałości o środowisko
Jedna z najważniejszych rzeczy, która łączy wegan i wegetarian, to dbałość o środowisko naturalne. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że dzięki nim zabijana jest mniejsza ilość zwierząt. Śmiało więc można powiedzieć, że takie osoby kierują się także pobudkami etycznymi.
Przeciwnicy tych diet mówią z kolei, że obie te diety nie należą do zdrowych, ponieważ nie są w stanie zapewnić one odpowiednich witamin i minerałów. Jest to błędne myślenie. Prawidłowo zbilansowana dieta wegańska i wegetariańska dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych.