Dla wielu kawa jest tak naprawdę początkiem dnia. Bez niej nie wyobrażają sobie życia i możliwości realizowania obowiązków zawodowych. Z drugiej jednak strony mówi się o tym, że kawa jest szkodliwą używką. Czy można ją pić? Okazuje się, że tak, ponieważ posiada ona wiele właściwości prozdrowotnych dla organizmu. Należy tylko wiedzieć jaką kawę należy pić i w jakich ilościach.
Rodzaje kawy – jak najczęściej dzielimy kawy
Chcąc wiedzieć, która kawa jest najzdrowsza, należy poznać w pierwszej kolejności występujące ich rodzaje i cechy charakterystyczne.
- kawa palona i zielona – wielu kupuję kawę ziarnistą, która wcześniej została poddana obróbce termicznej. Ziarna można także otrzymać w surowej postaci;
- robusta i arabica – to rodzaje – gatunki kawy, są najchętniej wybierane przez miłośników czarnego napoju;
- kawa rozpuszczalna i mielona – ta pierwsza nie ma fusów i jest przetworzoną wersją czarnej kawy w przeciwieństwie do tej drugiej, która jest po prostu zmielona
- kawa czarna i biała – z dodatkiem mleka lub bez. W sklepach można otrzymać specjalne saszetki kawy rozpuszczalnej 2w1 lub 3w1 (z dodatkiem cukru), dzięki czemu zabielaczy do kawy nie trzeba już wykorzystywać. Pamiętajmy, że większość badań podkreśla, że najzdrowszą wersją czarnej kawy jest ta bez mleka i cukru
Zielona kawa naturalna
Oto najzdrowsza kawa, która aktualnie dostępna jest w sklepach. Są to zielone ziarna kawy, które nie zostały poddane obróbce termicznej.
Dla porównania – dużą część ziaren, zanim trafi do sklepów, jest wypalana, co też sprawia, że ich kolor się zmienia. Proces wypalania ma także wpływ na smak. W ten sposób kawa traci nieco ze swoich dobroczynnych właściwości.
Zielona kawa zawiera kwas chlorogenowy. Jest to silny przeciwutleniacz. Oprócz tego zielone ziarna są w stanie dostarczyć kwas salicylowy, kwas kawowy, potas, magnez, witaminy z grupy B, olejki eteryczne i garbniki. Obecność takich witamin i minerałów sprawia, że ma się do czynienia z kawą, która jest w stanie wspierać proces metabolizmu, dzięki czemu pozytywnie wpływa ona na odchudzanie. Osoby regularnie pijące tę kawę mogą liczyć na regulację poziomu cholesterolu, glukozy we krwi, trójglicerydów. Obecność przeciwutleniaczy sprawia, że proces starzenia zostaje spowolniony, a na dodatek organizm jest lepiej chroniony przed chorobami wątroby i miażdżycą. Pomimo tego, że zielona kawa ma cierpki smak, wiele osób zaczyna wprowadzać ja do swojego życia. Po to, aby móc w lepszy sposób chronić swoje zdrowie.
Czy kawa dobrze wpływa na zdrowie?
Stojąc przed wyborem arabici lub robusty, większość z nas stawia na arabicę. Robusta ma zdecydowanie więcej kofeiny w sobie. Arabica uważana jest za kawę zdecydowanie lepszą gatunkowo.
Lepsza będzie kawa mielona czy rozpuszczalna? Okazuje się, że ta pierwsza propozycja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ nie jest poddawana tak wielu procesom. Konsumenci mają możliwość kupienia samych ziaren, które będą w stanie zmielić samodzielnie, zachowując także kontrolę nad smakiem. Do tego kawa mielona będzie w stanie zachować lepsze właściwości zdrowotne, a na dodatek będzie miała zdecydowanie lepszy smak.
Co daje picie kawy?
Nie każdy wie, ale w XIX w. kawa była lekiem stosowanym w przypadku astmy oskrzelowej. Bolesław Prus i Marcel Proust to dwaj pisarze, którzy mieli do czynienia z tą chorobą. Każdego dnia wykorzystywali oni picie kawy jako lek, który jest w stanie złagodzić objawy astmy. Dzisiaj w przypadku astmy stosuje się inne leki, ale pamięć o kawie jako leku może pozostać. Oprócz tego kawa pomaga:
- w przypadku obniżenia zachorowania na choroby neurodegradacyjne, zalicza się do nich Parkinsona i Alzheimera;
- obniżyć ryzyko związane z zachorowaniem na choroby nowotworowe;
- obniżyć ryzyko związane z zachorowaniem na cukrzycę typu 2;
- w przypadku wątroby, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na stłuszczenia wątroby, marskość wątroby i wystąpienia raka wątroby.
W Polsce bardzo popularna jeszcze niedawno była kawa niefiltrowana, która potocznie nazywana jest zalewajką. Aktualnie jednak odradza się jej picie, ponieważ negatywnie wpływa ona na podwyższenie poziomu homocysteiny. Lepiej więc stawiać na kawę filtrowaną.
Ile kofeiny można spożyć w ciągu dnia?
Wiele osób kawę liczy na kubki, aby nie przekroczyć ilości przeznaczonej na jeden dzień. Okazuje się jednak, że wszystko uzależnione jest od zawartości kofeiny. W ciągu jednego dnia nie należy przekraczać ok. 400 mg kofeiny. Średnio jeden kubek kawy ma ok. 100 mg kofeiny, chociaż zdarzają się i te słabsze (np. 70 mg), jak również mocniejsze (np. 140 mg). Zawsze więc należy zwrócić uwagę na zawartość kofeiny. Trzeba także uwzględnić to, że 400 mg kofeiny to wartość uśredniona. Pod uwagę należy także wziąć masę ciała, stan zdrowia i metabolizm.
Kawa zielona jest najzdrowsza i powinna być numerem jeden. Jednak jej smak jeszcze nie jest przez wszystkich akceptowany. Korzystając z powyższych wskazówek, będzie można wybrać dla siebie zdrowszą kawę. Należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dawki kofeiny każdego dnia, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na zdrowie, m.in. powodując kołatanie serca.