Człowiek nie jest świadomy tego, że w zdecydowanej większości narażony jest na nadmiar potasu w organizmie. Aczkolwiek, czasem może nam grozić również jego niedobór. Nie można ignorować nadmiernej  obecności lub braku wystarczającej obecności potasu, ponieważ jest to jeden z najważniejszych pierwiastków mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Na co wpływa potas?

Ten pierwiastek pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jego prawidłowa ilość wpływa na prawidłowe:

  • funkcjonowanie gospodarki kwasowo-zasadowej;
  • funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej;
  • spalanie węglowodanów i białek;
  • pracę mięśni;
  • pracę mózgu, co jest możliwe dzięki dotlenianiu komórek.

Jak więc widać, jego obecność jest bardzo ważna, ponieważ jego brak lub nadmiar może zakłócić wiele poważnych procesów w organizmie. Co też może powodować nadmiar i niedobór pierwiastka?

Nadmiar potasu

Zbyt duże ilości potasu w organizmie sprawiają, że organizm ma do czynienia z hiperkalemią. Należy mieć świadomość tego, że zjawisko to należy potraktować bardzo poważnie, ponieważ dłużej utrzymujące się w organizmie, może doprowadzić do śmierci. Chodzi bowiem o to, że zaburzona zostaje praca rytmu serca. Z nadmiarem potasu często mają do czynienia pacjenci, którzy mają dolegliwości związane z pracą nerek. Oprócz tego, z takim problemem mogą mieć do czynienia  osoby z cukrzycą i nowotworami.

 

Jak rozpoznać nadmiar potasu w organizmie? Objawem, który powinien dać nam do myślenia, to problem z wejściem po schodach na wyższe kondygnacje, do tego ciągle towarzyszące uczucie osłabienia. Dalej może dochodzić do arytmii serca i niedowładu mięśni. W niektórych przypadkach dochodzi także do nagłego zatrzymania krążenia i śmierci. Jeżeli ktoś zauważa u siebie niepokojące objawy, powinien udać się jak najszybciej do lekarza, ponieważ nadmiar potasu czasem wykrywany jest zbyt późno.

Niedobór potasu

W tym przypadku pacjenci mają do czynienia z hipokaliemią. Zauważana jest ona u pacjentów wykorzystujących leki moczopędne lub mających do czynienia z biegunkami infekcyjnymi. Także leki przeczyszczające są w stanie sprawić, że w organizmie dochodzi do wypłukania potasu. Pacjenci mogą mieć do czynienia z łagodną lub zaostrzoną wersją hipokalemii. W tym pierwszym przypadku, jeżeli spożywane są leki moczopędne, lekarz powinien zlecić regularne wykonywanie badań na ilość potasu w organizmie, które wykonywane są z krwi. Chodzi bowiem o to, że niedobór potasu w łagodnej wersji często nie daje żadnych objawów. Dopiero zaostrzona wersja hipokalemii może doprowadzić do pojawienia się: nadpobudliwości, dużej ilości zaparć, osłabienia mięśniowego, które związane jest także z ich mrowieniem i drętwieniem. Objawem, który może niepokoić, są także zaburzenie rytmu pracy serca.

Wystarczy doprowadzić do wyrównania gospodarki elektrolitowej, aby objawy wymienione w przypadku nadmiaru lub niedoboru potasu, mogły ustąpić.

Co należy jeść, aby zadbać o odpowiednie ilości potasu w organizmie?

W diecie nie powinno zabraknąć owoców, które dostarczają największe ilości tego pierwiastka. Przede wszystkim mowa tutaj o bananach, ale z ilością ich spożywania należy uważać, ponieważ są one mocno kaloryczne. Zamiennie można je jeść razem z kiwi, pomarańczami i pomelo. Zdrową przekąską, bogatą w ten pierwiastek, staną się również rodzynki, suszone figi, morele.

Do tego do diety należy dołączyć awokado, które jest w stanie dostarczyć energii oraz orzechy, mające dodatkowo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Oprócz tego w diecie należy bazować na produktach pełnoziarnistych, m.in. kaszach, otrębach i płatkach zbożowych. Do diety należy włączyć również brokuły, pomidory, fasolę, groch i bób. Na ich podstawie każdego dnia będzie można przyrządzać różne posiłki. Gorzka czekolada i kakao to także cenne źródła tego minerału, który pełni ważne role w organizmie. Dla Polaków głównym źródłem potasu są ziemniaki, chociaż z ich ilością w diecie nie można przesadzać.

W przypadku niedoboru potasu lekarz może zalecić także dodatkową suplementację, która zostanie odstawiona zaraz po wyrównaniu norm (w tym celu będzie wykonywało się badanie z surowicy krwi). Nadmiar potasu wymaga nie tylko wyłączenia wyżej wymienionych produktów spożywczych z diety. To także konieczność podania leków neutralizujących działanie potasu. Otrzymuje się je w warunkach szpitalnych.

 

Ważne jest to, aby zawsze kontrolować w swoim organizmie obecność potasu, jeżeli chodzi o wyżej wymienione objawy. Prawidłowo zbilansowana dieta, która opiera się na witaminach, minerałach i składnikach odżywczych, jest w stanie sprawić, że organizm będzie miał zapewnioną odpowiednią ilość potasu.