Cukier to powszechnie znany produkt, który odpowiedzialny jest za nadwagę i otyłość. Jest on również odpowiedzialny za wiele innych dolegliwości. Z tego powodu ludzie szukają dla siebie zdrowszej alternatywy, która będzie w stanie zapewnić odpowiedni poziom słodkości. Czy będzie w stanie zapewnić ją słodzik? Czas sprawdzić czym tak naprawdę jest słodzik i co może nam dać
Słodziki – co to jest?
Słodziki są substancjami chemicznymi, które najczęściej są pochodzenia naturalnego. Do dyspozycji są także słodziki pochodzenia syntetycznego i półsyntetycznego. Często wykorzystywane są przez branżę spożywczą, ponieważ nadają one smaku, jednak nie wpływają negatywnie na kaloryczność posiłków. Osoby, które wykorzystują słodziki zauważają, że są one bardziej słodsze od zwykłego cukru, dlatego wystarczy niewielka – zdecydowanie mniejsza niż w przypadku cukru białego ilość słodziku, aby móc cieszyć się słodkim smakiem.
Czy słodziki są zdrowe?
Słodziki – podobnie jak cukier biały – wywołują wiele kontrowersji. Ich kaloryczność jest prawie zerowa, ale czy faktycznie nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie człowieka? To dlatego należy wybierać słodziki pochodzenia naturalnego. Wśród nich można znaleźć bardzo popularny ksylitol, erytrol, stewię. Co więcej, wybierając naturalne słodziki mamy do czynienia z elementami, które wykazują właściwości prozdrowotne.
Czy diabetycy mogą korzystać ze słodzików?
Tylko z ich ograniczonej grupy. Zalicza się do nich poliole, stewiozydy i rebaudiozydy. Pomimo tego, że ich kaloryczność jest znikoma, to słodziki nie powinny być wykorzystywane przez ciężarne, karmiące piersią, małe dzieci i osoby starsze.
Rodzaje słodzików
Słodziki dzieli się na dwie podstawowe grupy.
Intensywne substancje słodzące
Są to słodziki, które mogą być pochodzenia naturalnego (otrzymywane są z roślin) lub syntetycznego (powstają dzięki syntezie chemicznej). Ich wyraźną cechą jest gorzki posmak. Zdecydowana większość jest odporna na działanie wysokich temperatur. Na dodatek często można wyczuć od nich nieprzyjemny aromat. Do grupy tych słodzików zaliczają się następujące substancje:
- neotam (E961),
- glikozydy stewiolowe (E960),
- adwantam (E969),
- acesulfam K (E950),
- aspartam (E951),
- cyklaminiany (E 952),
- sacharyna (E954),
- sól aspartam-acesulfam (E962),
- sacharyna (E954),
- sukraloza (E955),
- taumatyna (E957),
- neohesperydyna DC (E959).
Poliole
Kolejna grupa, która nazywana jest także tzw. alkoholami cukrowymi. Są to w całości naturalne substancje słodzące, które nie tylko mają niską kaloryczność, ale na dodatek zalicza się je do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym. Szczególnie, jeśli porówna się je do białego cukru. Polecane są one z tego względu na to, że nie doprowadzają do gwałtownego podniesienia poziomu cukru we krwi, więc można je także uznać za bezpieczne. Wśród tej grupy substancji słodzących można znaleźć: laktitol (E966), ksylitol (E967), sorbitol (E420), mannitol (E421), izomalt (E953), maltitol (E965), erytrytol (E968).
Jakie słodziki wybrać?
Jak wynika z powyższych informacji wybór słodzików jest ogromny. Biorąc pod uwagę własne zdrowie, należy do tego tematu podejść w sposób zdoworozsądkowy. Chcąc mieć pewność, że wybiera się właściwe słodziki, należy zwrócić uwagę na to, gdzie dokładnie mają być one wykorzystane, a to z powodu, że niektóre z nich są odporne na działanie wysokich temperatur.
Przy ciastach i deserach (szczególnie tych, które wymagają pieczenia), najlepiej sprawdzi się stewia i erytrol.
Aspartam można otrzymać w wygodnych tabletkach do aplikacji. Są one bardzo słodkie, dlatego można ich ze spokojem używać do napoju. Dzięki temu, że aspartam jest bardzo słodki, nie potrzeba wielkich ilości, aby móc poczuć przyjemny smak.
Najlepszym wyborem jeżeli chodzi o neutralność zapachu jest erytrol,.
Czy słodziki są dobre?
Osoby, które na co dzień zajmują się dietetyką kliniczną, każą wziąć pod uwagę to, że słodziki należy używać z głową. Dlaczego? Ponieważ po jego wykorzystaniu można odczuwać głód. Do tego ich nadmierna ilość może doprowadzić do wystąpienia biegunek i wzdęć. Już 25g słodziku może doprowadzić do wystąpienia biegunki.
Laktitol – jeden ze słodzików – bazuje na laktozie, dlatego powinny na niego uważać osoby, które na co dzień mają do czynienia z nietolerancją na ten składnik.
Aspartam ma w swoim składzie fenyloalaninę, więc powinni zrezygnować z jego korzystania pacjenci chorzy na fenyloketonurię.
Podsumowując, słodziki są bezpieczne dla organizmu człowieka, jeżeli podejdzie się do ich wyboru w sposób świadomy. Dodatkowo również rozważnie należy podejść do ilości codziennie wykorzystywanego słodziku w naszej diecie.