Woda jest przez wiele osób omijana szerokim łukiem, a przecież nie możemy zapominać o tym, że mówimy o elemencie mającym bardzo ważne znaczenie nie tylko dla diety, ale także dla zdrowia człowieka. To właśnie dzięki piciu odpowiedniej ilości wody można zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Człowiek to w około 60% woda! Nie ma się więc co dziwić temu, że pełni ona tak ważną rolę w naszym życiu.

Wpływ wody na organizm człowieka

To woda odpowiedzialna jest za regulację większości podstawowych funkcji organizmu. Szacuje się, że człowiek średnio powinien spożywać około dwóch litrów wody na dzień. Prawdą jest jednak to, że im więcej człowiek waży, tym więcej powinien jej wypijać. Tak, aby móc zaspokoić potrzeby swojego organizmu. Woda pełni wiele ważnych funkcji:

  • pozwala zachować prawidłowy poziom elektrolitów;
  • pozytywnie wpływa na codzienny metabolizm;
  • odpowiedzialna jest za regulowanie temperatury ciała;
  • wspiera transportowanie substancji odżywczych;
  • odpowiedzialna jest za zdrowy wygląd skóry;
  • wspiera proces odchudzania.

Odwodnienie organizmu

Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie powoduje jego odwodnienie. Często z taką sytuacją możemy mieć się do czynienia w okresie letnim. Człowiek wtedy nadmiernie się poci pod wpływem upałów, a z organizmu “ucieka” nie tylko woda, ale także ważne witaminy i minerały – w tym potas, sód, substancje mineralne. Brak wody prowadzi do takich objawów jak: bóle głowy, suchość w ustach, powiększające się osłabienie organizmu. Jeżeli taki stan rzeczy będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, to jego konsekwencją na pewno będzie pobyt w szpitalu.

Woda na diecie redukcyjnej

Nie od dzisiaj wiadomo, że dietetycy wskazują, iż to woda powinna być jednym z głównych napoi wśród osób, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów. Dlaczego? Ponieważ to ona pozwala ograniczyć apetyt. Woda przedłuża uczucie sytości. Czasem człowiekowi wydaje się nawet, że jest głodny. Jednak może się okazać, że organizm wysyła sygnał oznaczający konieczność dostarczenia wody, a nie jedzenia. Woda to najlepszy sprzymierzeniec dla tych osób, które mają problem z podjadaniem. Zamiast ciasteczka, można napić się szklankę (lub nawet dwie!) wody, aby “zabić” w sobie chęć zjedzenia czegoś słodkiego.

Szybkie tempo przemiany materii

Woda jest dobra na odchudzanie, ponieważ pomaga przyspieszyć przemianę materii. W efekcie dochodzi do spalenia większej ilości kalorii. Szklanka zimnej wody doprowadza także do termogenezy. W efekcie organizm będzie dążył do podniesienia temperatury ciała, co też stanie się dla niego kolejnym wydatkiem energetycznym. W efekcie dojdzie do spalenia jeszcze większej ilości kalorii. To dlatego należy pić wodę. Nie można także zapomnieć o tym, że woda stanowi wsparcie w przypadku zaparć. Regularne nawadnianie sprawia, że z układu pokarmowego usuwane są resztki jedzenia, które są najczęściej odpowiedzialne za pojawianie się zaparć. Jeżeli ktoś miał do tej pory kłopot z nadmierną ilością zaparć i wzdęć, powinien pomyśleć o tym, że pił zbyt mało wody.

Picie wody na czczo

Wiele osób jest w stanie zrobić wszystko, aby móc powalczyć o lepszą wersję siebie i niższą wagę. Stosują więc oni różne, zdrowe triki, do których można zaliczyć, chociażby picie ciepłej szklanki wody na czczo. W ten sposób można liczyć na wsparcie procesu trawienia, ponieważ ciepła woda wpływa na lepsze rozdrobnienie składników pokarmowych. Gorąca woda będzie w stanie na dodatek podnieść temperaturę ciała, dzięki czemu wzmagać się będzie pocenie. Jest ona również ważna dla osób codziennie trenujących. Ciepła woda pomaga bowiem rozszerzyć naczynia krwionośne, dzięki czemu wspiera ona proces regeneracji organizmu.

Czy tylko sama woda?

Najważniejsze jest nawadnianie, które może mieć tak naprawdę dowolną formę. Zamiast części czystej wody z dziennej porcji, można zdecydować się na picie herbat ziołowych, które wspierają kondycję zdrowotną. Woda jest tak naprawdę w wielu miejscach i nie znaczy to tego, że trzeba decydować się jedynie na jej picie. Do dyspozycji są różne napoje stworzone na bazie wody.

Aczkolwiek, niektórych z nich zdecydowanie należy unikać. Wśród nich znajdują się napoje gazowane i słodzone, jak również alkohol. To fakt, że u ich podstawy jest woda. Jednak wszyscy doskonale zdają sobie sprawę o ich szkodliwym wpływie na organizm, ponieważ mocno podnoszą poziom cukru we krwi i przyczyniają się do nadwagi i otyłości. Gazowane i słodzone napoje na pewno nie będą służyć zdrowej i szczupłej sylwetce. Podobnie jest także z piciem napojów energetycznych. To fakt, że mogą one powodować pozytywne pobudzenie, ale z drugiej strony, do ich wyprodukowania także zużywa się ogromne ilości cukru. Na dodatek popularne energetyki zawierają duże ilości kofeiny i innych składników, które w nadmiarze obciążają serce i doprowadzają do szybszego odwodnienia organizmu.

 

Woda to przezroczysty płyn, który pozbawiony jest kalorii. Jest to najważniejsza z korzyści, która powinna dać do myślenia tym wszystkim osobom, które chcą rozpocząć odchudzanie, ciesząc się maksymalną ilością korzyści.