DIETA DZIECKA W WIEKU 1-3 LAT
W każdej grupie wiekowej rozwoju i funkcjonowania człowieka są inne zalecenia żywieniowe. Dzisiaj skupimy się na żywieniu dzieci w wieku 1-3 lat. Trudno skomponować jadłospis dla trzylatka, dlatego są pewne wskazówki, które w tym pomogą 🙂
Dzieci w tym wieku intensywnie rosną i wykazują dużą aktywność fizyczną, przez co ich zapotrzebowanie energetyczne jest stosunkowo wysokie. Dziecko ma mniejszy apetyt, co jest spowodowane rozwojem zainteresowania otoczeniem. Bardzo ważne aby posiłki dziecka w tym wieku były lekkostrawne gdyż jego przewód pokarmowy nie jest do końca wykształcony. Zaleca się stopniową zmianę konsystencji pożywienia oraz wprowadzanie szerszego asortymentu produktów spożywczych i potraw, co umożliwi pokrycie zapotrzebowania energetycznego oraz składników odżywczych według zalecanych norm żywienia dla dzieci w wieku 1-3 lat.
ZALECENIA W SPOSOBIE ŻYWIENIA:
1. Proporcje białka roślinnego do zwierzęcego w racji pokarmowej powinny kształtować się jak 1:2
2. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru, słodyczy i soli.
3. Słodycze zastępuje się owocami i warzywami, które są źródłem błonnika pokarmowego (zaleca się do 5 g dziennie).
4. Nie poleca się stosowania diet wegetariańskich i innych niekonwencjonalnych, które mogą prowadzić do niedoborów pokarmowych.
5. Potrawy należy przyrządzać metodą gotowania. Stopniowo można wprowadzać potrawy duszone z małym dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bezerukowego.
6. PRODUKTY, KTÓRE POWINNY DOMINOWAĆ W DIECIE: mleko, twaróg, serki homogenizowane, jogurt, chude mięso (drób), ryby, rozdrobniowne warzywa, łatwosprawne produkty zbożowe (jasne pieczywo, płatki, ryż)
7. Nowe produkty i potrawy powinny być podawane w małych ilościach, nie należy zmuszać dzieci do ich spożycia.
8. Ważne jest urozmaicanie jadłospisu pod względem doboru produktów, różnorodności smaku, konsystencji i barwy.
9. Ważne aby jadłospis był bogaty w wapń i żelazo.
10. W żywieniu małych dzieci nie należy ograniczać tłuszczu i cholesterolu ze względu na prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.
Zgodnie z Polskim Consensusem Tłuszczowym dzieciom do 3 lat nie należy ograniczać tłuszczu. Powinno się podawać masło i oleje roślinne, takie jak: oliwa z oliwek, słonecznikowy i sojowy.
Powyżej 3 roku życia zaleca się ograniczenie tłuszczu do 30% pokrycia zapotrzebowania energetycznego, zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (kwasy tłuszczowe nasycone do 10% energii), należy natomiast zwiększyć spożycie olejów roślinnych i wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Bardzo ważne jest również kształtowanie prawidłowych zachowań dziecka przy posiłkach, przykładem może być starsze rodzeństwo i rodzice 🙂
Zostaw komentarz