dieta-ketogeniczna-baner

Dieta Ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to wysokotłuszowa, niskowęglowodanowa dieta z umiarkowana podażą białka. Podczas stosowania tej diety organizm wchodzi w stan ketozy żywieniowej, w której głównym źródłem energii stają się tłuszcze oraz powstałe z nich ciała ketonowe, a nie glukoza tak jak miało to miejsce podczas stosowania standardowych diet. Składa się 3 lub 4 posiłków. Tutaj decyzję wyboru pozostawiamy Tobie 🙂

*wariant 4 posiłkowy jest o 2zł droższy od wariantu 3posiłki

Cennik dla wariantu 3 posiłki

DIETA KETOGENICZNA

1250 KCAL

DIETA KETOGENICZNA

1500 KCAL

DIETA KETOGENICZNA

1750 KCAL

DIETA KETOGENICZNA

2000 KCAL

DIETA KETOGENICZNA

2500 KCAL

DIETA KETOGENICZNA

3000 KCAL

Podział makroskładników

W: do 10%, B:20-23%, T: powyżej 70%

POZNAJ DOKŁADNIE DIETĘ KETOGENICZNĄ:

DIETA KETO A ODCHUDZANIE

Dieta ketogeniczna świetnie nadaje się w okresie redukcyjnym. Podczas diety keto spalamy tłuszcz dostarczany z pożywienia oraz z tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa u większości osób na tej diecie ulega rozkładowi ze względu na niski poziom insuliny, który nie jest w stanie pobudzać reakcji syntezy kwasów tłuszczowych. Dieta keto sprzyja również zwiększeniu spoczynkowego wydatku energetycznego, ze względu na proces glukoneogenezy (przekształcanie aminokwasów do glukozy) Proces ten jest dość energochłonny, stąd mamy na tej diecie większe zużycie energii.

CO TO KETOGENEZA? 

Ketogeneza to proces powstawania ciał ketonowych (ketonów) w wątrobie, gdy w naszej diecie występuje przewaga tłuszczów nad węglowodanami. Ciała ketonowe to

– kwas beta-hydroksymasowy

– kwas acetooctowy

– aceton

Jak wygląda proces powstawania ciał ketonowych?

Aby spożyty przez nas tłuszcz mógł być w pełni zmetabolizowany (rozłożony do CO2 I H20) wymaga obecności węglowodanów. Jeżeli ograniczymy podaż węglowodanów w diecie, wówczas tłuszcz nie ulegnie całkowitemu spaleniu. W wyniku niecałkowitego spalenia tłuszczu powstają ciała ketonowe.

WALORY ZDROWOTNE DIETY KETOGENICZNEJ

1. Dla osób zmagających się z insulinoopornością oraz cukrzycą typu II. Stosowanie tej diety powoduje znaczne obniżenie hemoglobiny glikowanej, co zapewnia prawidłowy poziom cukru we krwi.

UWAGA! Osoby z cukrzycą typu I również mogą stosować dietę ketogeniczną, natomiast powinny być pod stałą opieką lekarza. Niewyrównana cukrzyca typu I może rozwinąć kwasicę ketonową, która wynika z niedoboru insuliny i nasilonego rozkładu kwasów tłuszczonych, z których powstają niebezpieczne ilości ciał ketonowych. Następuje wówczas destabilizacja metabolizmu i taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna.

2. Dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. Dieta keto przyczynia się do redukcji odkładania blaszek amyloidu w mózgu, które są odpowiedzialne za zmiany neurodegeneracyjne w mózgu. U osób z chorobą Alzheimera dieta ketogeniczna może poprawić pamięć i nastrój, a u osób z chorobą Parkinsona zmniejszyć uczucie zmęczenia i senności.

3. Dla osób (w szczególności dzieci) zmagających się z padaczką lekooporną. Ciała ketonowe mają właściwości przeciwdrgawkowe, co przekłada się na zmniejszenie liczby napadów padaczki.

4. Dla osób z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Dieta ketogenna może prowadzić do obniżenia poziomu enzymów wątrobowych (aminotransferaza alaninowa, aminotransferaza asparaginianowa) co może usprawnić funkcjonowanie tego narządu.

UWAGA! Po ten model żywieniowy nie powinny sięgać osoby z niewydolnością wątroby, ponieważ produkcja i utylizacja ciał ketonowych wymaga wytężonej pracy tego narządu.

5. Dla osób borykających się z migreną, a w szczególności z migreną lekooporną. Badania z 2021 roku wykazały, że dieta ketogeniczna zmniejszyła ból i czas trwania migreny badanych pacjentów.

ZALETY DIETY KETOGENICZNEJ

1. szybka redukcja tkanki tłuszczowej

2. mniejszy apetyt na podjadanie (dzięki wysokiej podaży tłuszczów i białka oraz unormowaniu poziomu insuliny)

3. brak porannego zmęczenia i senności w ciągu dnia

4. usprawnienie pracy mózgu (na ciałach ketonowych mózg pracuje dużo wydajniej)

5. zwiększenie wytrzymałości podczas treningu

6. przyspieszenie regeneracji skóry, tkanek i komórek

7. redukcja obrzęków i wody podskórnej

8. obniżenie „złego cholesterolu” LDL, a podwyższenie „dobrego cholesterolu” HDL

9. redukcja napadów głodu

10. uczucie sytości na długo

11. działanie antykataboliczne na tkankę mięśniową

12. redukcja wzdęć i dyskomfortu w podbrzuszu (ze względu na zmniejszenie udziału węglowodanów w posiłkach)

PROCENTOWY ROZKŁAD MAKROSKŁADNIKÓW

70-75% tłuszczy

5-10% węglowodanów

20% białka

KTO NIE POWINIEN STOSOWAĆ DIETY KETOGENICZNEJ?

– kobiety ciężarne i karmiące piersią

– osoby z niewydolnością nerek i wątroby

– osoby zmagające się z kamicą nerkową oraz kamicą dróg żółciowych

– osoby bardzo otyłe

– osoby w okresie budowania masy mięśniowej

CZY MOGĘ ĆWICZYĆ BĘDĄC NA DIECIE KETOGENICZNEJ?

Tak! Dieta keto przeznaczona jest głównie dla osób aktywnych fizycznie, które są w stanie zużyć zasoby glikogenu i tym samym przestawić organizm na spalanie kwasów tłuszczowych. Zalecane treningi na diecie ketogenicznej to treningi tlenowe np. pływanie, bieganie, areoby, treningi wytrzymałościowe, Full Body Workouts.

Niezalecane są treningi interwałowe, ponieważ z racji braku źródeł glikogenu mogą zakończyć się omdleniami..

JAKIE PRODUKTY ZNAJDZIESZ W DIECIE KETOGENICZNEJ OD FITPROJECT?

Pełnowartościowe i wysokiej jakości produkty, w tym przede wszystkim minimalnie przetworzone tłuszcze, są głównym źródłem kalorii w naszym cateringu keto. Kładziemy szczególny nacisk na ich jakość, preferując tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, takie jak orzechy, awokado oraz oliwy i oleje roślinne. W naszych posiłkach znajdziesz również tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela czy halibut. Białko dostarczamy z różnych rodzajów mięsa, wybierając te o najwyższej zawartości protein, a jajka oczywiście są stałym elementem naszego menu. Węglowodany głównie pochodzą z owoców jagodowych i warzyw. Nasza lista składników jest niezwykle bogata, dzięki czemu nasze posiłki są bardzo różnorodne. Zapraszamy do zapoznania się z naszym menu i zamówienia cateringu keto!

Potrzebujesz więcej informacji?

Telefon

+48 501 727 405

Adres e-mail

Biuro obsługi

Poniedziałek – Piątek 7.00 – 19.00
Sobota – Niedziela 8.00 – 16.00