Kalkulator kaloryczności

Płeć

Kobieta
Mężczyzna

Budowa ciała

Waga (kg)
Wzrost (cm)
Wiek

Twoja aktywność fizyczna

  • Nieaktywny fizycznie
  • Słabo aktywny fizycznie (trening do 2x w tygodniu lub lekka praca fizyczna)
  • Średnio aktywny (treningi 2-3x w tygodniu lub praca fizyczna)
  • Aktywny fizycznie (treningi więcej niż 3x w tygodniu lub ciężka praca fizyczna)
  • Mocno aktywny fizycznie (ciężkie ćwiczenia codziennie)
  • Osoby trenujące wyczynowo (trening 2x dziennie)

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne to

Podstawowa Przemiana Materii (PPM)

{{outputPPM.toFixed(2)}} kcal

Poziom zapotrzebowania na energię, któy wystarcza człowiekowi na zachownie podstawowych funkcji życiowych.

Dzienne zapotrzebowanie (CPM)

{{outputCPM.toFixed(2)}} kcal

Suma dobowych wydatków energetycznych związanych z metabolizmem podstawowym, niezbędnym do utrzymanaia podstawowych funkcji życiowych i aktywnością fizyczną.

KALKULATOR KALORII OD FITPROJECT

Kalkulator do obliczania całkowitego zapotrzebowania metabolicznego (Total Metabolic Rate) umożliwia łatwe i szybkie wyznaczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego, biorąc pod uwagę poziom aktywności fizycznej oraz rodzaj wykonywanej pracy. Wynik zależy od danych wprowadzonych do kalkulatora. Zrozumienie własnego zapotrzebowania kalorycznego jest kluczowe, ponieważ pomaga w ustalaniu i planowaniu diety redukcyjnej, zwiększaniu masy ciała lub po prostu zdrowego stylu odżywiania..

CO TO ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?

Zapotrzebowanie kaloryczne definiuje się jako całkowite zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Innymi słowy, odpowiada ono ilości kilokalorii, które musimy dostarczyć naszemu organizmowi każdego dnia. Zapotrzebowanie to wynika z kilku czynników, w tym podstawowej przemiany materii (PPM), termogenezy i aktywności fizycznej. Czynniki takie jak waga, płeć, wzrost, stan zdrowia i aktywność fizyczna również mają wpływ na to zapotrzebowanie. Ważne jest również podkreślenie, że zapotrzebowanie energetyczne dzieci jest zazwyczaj mniejsze niż u dorosłych.

PPM – PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII

Podstawowa przemiana materii, znana również jako BMR (Basal Metabolic Rate), to minimalna ilość energii, którą nasze ciało potrzebuje do przeprowadzenia podstawowych funkcji życiowych, takich jak oddychanie, krążenie krwi czy kontrola temperatury ciała, odpowiednie funkcjonowanie narządów. Wartość BMR jest wartością indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć oraz masa ciała.

CPM – CAŁKOWITA PRZEMIANA MATERII

Całkowita przemiana materii (CPM), inaczej określana jako całodobowy wydatek energetyczny (CWE), to wielkość zmienna, która zależy od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą płeć, wiek, aktywność fizyczna, masa ciała, skład ciała, warunki środowiskowe oraz stan zdrowia. Każdy z tych czynników wpływa na wartość CPM, a także na wydatki energetyczne związane z wysiłkiem fizycznym. Z biegiem lat zdobywamy umiejętności, które pozwalają nam wykonywać codzienne czynności w bardziej ekonomiczny sposób. Koszt energetyczny tych czynności jest wyrażany w kaloriach na 1 kg masy ciała, jako że osoby o większej masie ciała zużywają więcej energii na wykonywanie tych samych czynności w porównaniu do osób o mniejszej masie ciała. Wielkość całodobowych wydatków energetycznych zależy również od warunków, w jakich żyjemy – wyposażenie domu w sprzęt zmechanizowany ułatwiający prace domowe, odległość do szkoły lub miejsca pracy, sposób poruszania się po mieście (pieszo, komunikacją miejską, samochodem, etc.). Każdy z tych czynników ma istotny wpływ na wydatki energetyczne związane z pracą mięśni.

JAK OBLICZYĆ SWOJE ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE?

Możemy obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, korzystając z różnych wzorów. Wzór Harrisa-Benedicta cieszy się największą popularnością. Wykorzystując go, obliczamy podstawową przemianę materii, a następnie mnożymy wynik przez współczynnik aktywności fizycznej, czyli PAL (Physical Activity Level)

Wzór dla kobiet to: BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) – (4,7 × wiek w latach) x PAL

Wzór dla mężczyzn to: BMR = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) – (6,8 × wiek w latach) x PAL

CPM: Całkowita Przemiana Materii (CPM) = PPM x współczynnik aktywności fizycznej PAL

Współczynnik PAL (wskaźnik określający poziom aktywności fizycznej) dla osób zdrowych wynosi:

1,2 – brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia
1,3-1,4 – niska aktywność (praca siedząca, 1-2 treningi w tygodniu)
1,5-1,6 – średnia aktywność (praca siedząca, treningi 3-4 treningi w tygodniu)
1,7-1,8 – wysoka aktywność (praca fizyczna, treningi 3-4 treningi w tygodniu )
1,9-2,2 – bardzo wysoka aktywność (zawodowi sportowcy. osoby trenujące codziennie)

Obliczanie kalorii samodzielnie może być wyzwaniem ze względu na skomplikowany wzór i mnogość różnorodnych danych. Jeśli cenisz swój czas i chcesz uniknąć potencjalnych błędów, zachęcamy do skorzystania z naszego praktycznego kalkulatora.

JAK POSZCZEGÓLNE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA WYNIK KALORII?

Dobry kalkulator kalorii powinien uwzględniać wiele czynników, takich jak waga, wzrost, wiek, płeć oraz poziom aktywności fizycznej w określonym czasie. Precyzyjność wyniku wzrasta wraz z dokładnością podanych danych.

1. Wpływ PŁCI na zapotrzebowanie kalorii – Mężczyźni zazwyczaj mają wyższą przemianę materii ze względu na różnice w składzie ciała. U kobiet odsetek tkanki tłuszczowej jest z reguły wyższy.

2. Wpływ WZROSTU i WAGI na zapotrzebowanie kalorii – Osoby z nadwagą zazwyczaj mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż osoby o niższej masie ciała.

3. Wpływ WIEKU na zapotrzebowanie kalorii – Nasza przemiana materii zwalnia wraz z wiekiem, co często wiąże się ze zmniejszeniem masy mięśniowej i zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej.

4. Wpływ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ na zapotrzebowanie kalorii – Nawet niewielka aktywność fizyczna może prowadzić do zwiększonego spalania kalorii, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne.

WYKORZYSTAJ KALKULATOR FITPROJECT!

Obliczanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego za pomocą naszego kalkulatora to prosta sprawa. Wypełnij wymagane pola, takie jak waga, płeć, wzrost i wiek, a następnie wybierz poziom aktywności fizycznej i kliknij przycisk „Oblicz”. Kalkulator kalorii wykona za Ciebie całą pracę, obliczając Twoje dzienne zapotrzebowania kaloryczne. Jeśli chcesz utrzymać swoją obecną masę ciała, wybierz dietę o kaloryczności zgodnej z wynikami kalkulatora. Jeśli planujesz przybrać na wadze, wybierz dietę o większej kaloryczności niż wynik z kalkulatora. W przypadku chęci zredukowania masy ciała, wybierz dietę o kaloryczności mniejszej o maksymalnie 15% niż wynik kalkulatora. Oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dopasuj odpowiednią dietę tutaj: https://sklep.fitproject.pl/zamowienie/