Czy dieta może pomóc w leczeniu depresji?
Odpowiedź brzmi TAK! Za chwilę wyjaśnimy dlaczego.
Depresja to nieprawidłowy stan funkcjonowania niektórych obszarów mózgu. Obecnie uznaje się ją za jedną z najczęstszych chorób psychicznych. Dotyka osoby w różnych przedziałach wiekowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Często ludzie nie uznają depresji jako choroby. Padają sformułowania, że ,,trzeba wziąć się w garść”. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Mózgi pacjentów z przewlekłą depresją wyglądają inaczej niż mózgi osób zdrowych. Zaobserwowano, że niektóre struktury mózgu u osób chorych są pomniejszone. Jedną z takich struktur jest hipokamp odpowiedzialny za zapamiętywanie informacji (pomniejszony o ok. 10%) . Innymi strukturami są: płaty czołowe oraz kora przedczołowa, które również są mniejsze w porównaniu ze strukturami osób zdrowych. Aż 15% osób chorych na depresję popełnia samobójstwo, dlatego tak ważne jest aby zwiększać świadomość na jej temat.
Jakie są objawy depresji?
- nawracające myśli o śmierci/myśli samobójcze
- przestajemy być kompatybilni w stosunku do tego co nas otacza (na WSZYSTKO reagujemy obniżonym nastrojem
- spadek masy ciała
- nadmierna senność
- brak odczuwania pozytywnych emocji
- spowolnienie ruchów
- opóźnienie myślenia
- zmęczenie
- poczucie winy
- obniżone poczucie własnej wartości
Dieta w leczeniu depresji
W leczeniu depresji oprócz metod takich jak: psychoterapia, farmakoterapia czy fototerapia, może pomóc/złagodzić objawy odpowiednia dieta. Podstawą są pełnowartościowe produkty oraz składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie ważne są: kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, magnez, tryptofan oraz witaminy.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
Kwas tłuszczowy omega-3 (EPA) zmniejszają stan zapalny oraz wpływają pozytywnie na funkcjonowanie błon komórkowych. Są również prekursorem prostaglandynu i leukotrienów, które są bardzo ważne dla prawidłowego działania naszego mózgu, a ponadto są konieczne do powstawania osłonki mielinowej neuronów, która reguluje przepływ sygnałów nerwowych.
Źródła: tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynka itp.), oleje, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, nasiona konopii.
Tryptofan
To jednej z najważniejszych aminokwasów. Jest prekursorem serotoniny, która przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi oraz kontroluje nastrój i samopoczucie.
Źródła: banany, jaka, owoce morza, mięso(indyk, kurczak), awokado, migdały, pistacje, pestki dyni
Cynk
To mikroskładnik odgrywający bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.
Łagodzi stany takie jak: brak koncentracji, osłabienie pamięci oraz wahanie w działaniach.
Źródła: ostrygi, boczniaki, kasza gryczana, nasiona słonecznika, pestki dyni, komosa ryżowa, nasion roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo.
Magnez
Podobnie jak cynk, magnez (mikroskładnik) jest szalenie ważny w funkcjonowaniu organizmu. Bierze udział w przenoszeniu impulsów nerwowych oraz skurczach mięśni, a także reguluje przebieg reakcji immunologicznych.
Źródła: kakao, zielone warzywa, ryż brązowy, ciecierzyca, fasola, migdały, orzechy laskowe, kasza gryczana
Witaminy z grupy B
Osoby chorujące na depresję mają obniżony poziom witaminy B12 i B9. Niedobór tych witamin może przysporzyć się do mniejszej efektywności farmakoterapii, ponadto niedobór kwasu foliowego (B9) może zmniejszać syntezę neurotransmiterów.
Źródła:
B9 – szpinak, brokuły, brukselka, szparagi, bób, jajka
B12 – jajka, produkty mleczne, mięso