Badania naukowe dowodzą, że każda dieta ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Tylko każda w nieco odmienny sposób. Wśród dostępnych możliwości wymienić można dietę śródziemnomorską. W głównej mierze opiera się ona na daniach, które ściśle związane są z regionem Morza Śródziemnego. Jakie są korzyści z jej stosowania? Jak oddziałuje ona na zdrowie człowieka?

Dla kogo jest dieta śródziemnomorska?

Zanim ktoś pomyśli o tym, aby przejść na dietę, powinien skonsultować się z lekarzem. W szczególności, jeżeli mowa jest o osobach, które na co dzień mają do czynienia z chorobami przewlekłymi lub znaczną otyłością. Wyklucza to ewentualne przeciwwskazania. Osoby otyłe muszą również mieć odpowiednio dopasowaną kaloryczność, która nie może zostać radykalnie obcięta.

Dieta śródziemnomorska w głównej mierze dedykowana jest osobom, które mają cukrzycę typu II lub nadwagę i otyłość. O wprowadzeniu tego sposobu żywienia mogą pomyśleć także osoby starsze, zmagające się z ogromną ilością stresu, aktywne fizycznie, dbające o swoje zdrowie psychiczne. Dieta śródziemnomorska przeznaczona jest również dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Główne elementy diety śródziemnomorskiej wpływające pozytywnie na organizm człowieka

Wśród najważniejszych elementów, które wykorzystywane są przez dietę śródziemnomorską, wymienić można:

  • oliwę z oliwek – ciekawostką jest to, że w regionach leżących nad Morzem Śródziemnym znajduje się aż 98% wszystkich drzew oliwnych, które znajdują się na całym świecie. Najbardziej polecana jest oliwa extra virgin. Związki zawarte w oliwie są ważne w profilaktyce chorób krążenia, a na dodatek wykazują silne właściwości przeciwutleniające. To dobra ochrona przed wolnymi rodnikami, a także chorobami cywilizacyjnymi.Tym bardziej że dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę;
  • ryby – to w nich można znaleźć źródła kwasów omega-3. Są to elementy, które pozytywnie wpływają na zmniejszenie rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a na dodatek pozytywnie poprawiają profil lipidowy. Kwasy omega-3 wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe;
  • błonnik pokarmowy – pozytywnie wpływa na mikrobiom człowieka. Do tego zapobiega rozwojowi otyłości, wpływa na wydzielanie hormonów, zwiększa uczucie sytości. Błonnik można znaleźć głównie w owocach, warzywach, a także produktach pełnoziarnistych;
  • orzechy – to one wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i właściwości hipotensyjne.

Dieta śródziemnomorska a zdrowie

Zawał serca i udar – to dwie choroby, które w ostatnim czasie zbierają śmiertelne żniwo wśród wielu osób. Osoby stawiające na dietę śródziemnomorską, obniżają ryzyko zachorowania. Możliwe jest to dzięki oliwie z oliwek i orzechom.To ona wpływa na zdrowe i prawidłowo pracujące serce.

Dieta śródziemnomorska wpływa również na zdrowie psychiczne, ale także na poprawę funkcji poznawczych. Duży udział mają w tym kwasy omega-3, które polecane są w szczególności w przypadku zachorowań na depresję. Polecane są ona także w przypadku osób, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowań na Alzheimera. Zostały przeprowadzone badania, które dowiodły temu, że dieta osób żyjących w regionie Morza Śródziemnego może mieć znaczący wpływ na ich długość życia.

Antyoksydanty i polifenole to dwa główne elementy, które pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, czyli oznakami starzenia się. Jest to możliwe dzięki temu, że wykazują się one właściwościami ochronnymi dla naczyń krwionośnych. To właśnie dzięki nim nie dochodzi również do uszkodzenia komórek śródbłonka.

LDL, czyli potocznie nazywany zły cholesterol, to kolejny element, który podnosi ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar. Osoby bazujące na diecie śródziemnomorskiej, obniżają poziom LDL w swoim organizmie, z jednoczesnym zwiększeniem poziomu dobrego cholesterolu (HDL). W ten sposób poprawia się profil lipidowy każdej osoby.

Dieta śródziemnomorska pomaga zapanować nad poziomem glukozy we krwi. W ten sposób obniża się poziom zachorowania na cukrzycę typu 2.

Ważnym elementem jest również to, że wszystkie omówione wyżej składniki, pozytywnie wpływają na obniżenie stanów zapalnych w organizmie. Zamiast martwić się poważnymi chorobami, będzie można w pełni korzystać z uroków życia.

Dieta śródziemnomorska a waga

Jedną z najważniejszych korzyści w tym przypadku, jest również obniżenie masy ciała, jak również utrzymanie nad nią większej kontroli. Wpływa na to przede wszystkim błonnik pokarmowy, ale także zdrowe tłuszcze. W diecie śródziemnomorskiej można cieszyć się bogactwem różnorodnych smaków. Osoby będące na diecie śródziemnomorskiej, mogą spodziewać się pozytywnych efektów, jeżeli zależy im na tym, aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.

 

W ofercie firm cateringowych znaleźć można specjalne diety, które bazują na zdrowych i zbilansowanych potrawach z regionu Morza Śródziemnego. W ten sposób będzie dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość makro – mikro składników, które będą wspierać zdrowie. Dieta pudełkowa to wygodna alternatywa, która pomoże cieszyć się większą ilością wolnego czasu, a także niesamowitymi smakami każdego dnia.