Węglowodany to inaczej cukry. Dzieli się je na proste oraz złożone. Pełnią one bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. To właśnie one odpowiedzialne są za transportowanie energii. Mają one pochodzenie roślinne. Warto im się bliżej przyjrzeć, ponieważ część węglowodanów nie jest przyswajalna przez człowieka.

Węglowodany – jak się je dzieli?

Dzienna dawka węglowodanów przyswajalnych wynosi 100g/dobę. Jeżeli będzie to mniejsza dawka, z czasem zaczną pojawiać się zaburzenia procesów żywieniowych.

Węglowodany dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • cukry proste – te, które potocznie nazywane są “złymi” węglowodanami. Wyróżniają się one jednocząsteczkową budową, która sprawia, że są one łatwo przyswajalne przez organizm. Nie jest to jednak ich zaletą, ponieważ należy wiedzieć, że zalicza się je do wysokokalorycznych. Najpopularniejsze proste cukry to glukoza, fruktoza, ryboza, ksyloza;
  • węglowodany złożone – składają się one przynajmniej z dwóch monosacharydów, czyli dwóch cząsteczek cukrów prostych. Ich budowa sprawia, że organizm nie przyswaja ich w tak łatwy sposób. Aby je “przetrawić” organizm ludzki musi się nie lada postarać. Nazywane są potocznie “dobrymi” węglowodanami. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić: laktozę, maltozę, sacharozę, skrobię, glikogen.

Zdrowe produkty spożywcze

Osoby, które świadomie podchodzą do żywienia, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą unikać cukrów prostych. Głównie dlatego, że ich wysoka kalorycznosć doprowadza do pojawienia się zbędnej tkanki tłuszczowej. Nie na darmo mówi się o tym, aby gazowane napoje kolorowe, alkohol, fast-foody, słodycze i tym podobne, omijać szerokim łukiem.

Za to dbają oni o to, aby w ich codziennej diecie nie brakowało węglowodanów złożonych. Tych, które są zdrowe dla człowieka i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Zalety spożywania węglowodanów złożonych

Właściwie to należałoby powiedzieć, że chodzi tu o korzyści związane ze spożywania produktów spożywczych zawierających węglowodany złożone. Wśród nich można wymienić:

  • niska zawartość sodu;
  • wysoka zawartość błonnika w naturalnej postaci;
  • niska kaloryczność;
  • niska zawartość cholesterolu, ale także szkodliwych tłuszczów trans;
  • wysoka zawartość najważniejszych składników odżywczych, które są w stanie zapewnić mnóstwo energii;
  • brak rafinowanych ziaren oraz rafinowanych cukrów.

Samo zdrowie, które może zostać dostarczone wraz z owocami, warzywami, roślinami strączkowymi, produktami pełnoziarnistymi. W szczególności, jeżeli mowa jest o warzywach. Można jeść je w dużych ilościach mając jednocześnie świadomość, że są one produktami niskokalorycznymi. Papryka, ogórek, kapusta, rzodkiewka, pomidory – doskonale znane wszystkim warzywa, które nie dość, że są w stanie dostarczyć węglowodany złożone, to także są w stanie uzupełnić dzienną dawkę zapotrzebowania na najważniejsze witaminy.

Węglowodany a dieta redukcyjna

Węglowodany są ważne. Jednak należy wiedzieć, że osoby chcące zgubić nadmiar kalorii, muszą ograniczyć w swojej diecie obecność węglowodanów. W całodziennej diecie powinno być ich około 55%. Tylko w ten sposób organizm będzie w stanie w odpowiedni sposób wykorzystać zapasy tkanki tłuszczowej, które zgromadziły się w organizmie. Będąc na diecie absolutnie należy wykluczyć obecność węglowodanów prostych. Posiadają one niską zawartość błonnika, a do tego mają ogromną ilość kalorii. Cukry proste są w stanie dostarczyć ogromną ilość cholesterolu. To dlatego ich spożywanie nie jest wskazane. Jedynie węglowodany złożone dozwolone są w trakcie odchudzania.

Czy węglowodany należy spożywać po treningu?

Konieczne. Muszą one mieć wysoki indeks glikemiczny i być łatwo przyswajalne dla organizmu. W ten właśnie sposób będzie można uzupełnić swoje zapasy energetyczne. Tym szybciej organizm będzie mógł rozpocząć proces regeneracji organizmu, który jest bardzo ważny po intensywnym wysiłku fizycznym. To nie oznacza jednak, że należy jeść produkty, które zalicza się do zakazanych. Jako dobra przekąska potreningowa zalecane są owoce, miód lub batony proteinowe.

Jak zapewnić sobie odpowiednią ilość węglowodanów?

Obliczanie codziennej dawki węglowodanów nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej że zapotrzebowanie wielu osób może być zróżnicowane. Odpowiednim wsparciem w tej kwestii może okazać się dieta pudełkowa. Gotowe rozwiązanie, które zostaje opracowane przez zespół dietetyków. Catering dietetyczny w dowolnej postaci jest w stanie zapewnić odpowiednią ilość węglowodanów, które będą w stanie zapewnić człowiekowi dużą ilość energii. Korzystanie z gotowego rozwiązania sprawi, że nikt nie będzie musiał obawiać się o obecność cukrów prostych w swoich codziennych posiłkach. W szczególności, jeżeli ktoś chciałby się odchudzać.

 

Węglowodany złożone są potrzebne człowiekowi do tego, aby móc zadbać o zdrowie. Warto zadbać o to, aby były one dostarczone w naturalnej postaci każdego dnia.