Dla wielu osób pozostanie na diecie staje się ogromnym wyzwaniem, ponieważ mają oni problem z podjadaniem. Ze zjawiskiem, które powoduje, że pomimo zdrowych i zbilansowanych posiłków, waga pozostaje w tym samym miejscu. Czasem jednak podjadanie się przechodzi na zdecydowanie wyższy poziom, który może być szkodliwy dla organizmu człowieka. Mowa tu o napadowym objadaniu się. Czym charakteryzuje się takie zachowanie?

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Pomimo braku głodu, człowiek odczuwa ogromną chęć spożywania dużej ilości produktów spożywczych, jakie są w stanie dostarczyć istną bombę kaloryczną. Mówi się dosłownie o kilokaloriach, jakie negatywnie wpływają na metabolizm człowieka. Nie dość, że zostaje on zahamowany, to w organizmie odkłada się coraz większa ilość tłuszczu. Powodem tego jest spożywanie najczęściej produktów, jakie zalicza się do grona wysoko przetworzonych.

Z takim zachowaniem ma się najczęściej do czynienia w przypadku ograniczonych zasobów psychoenergetycznych. Człowiek nie ma szans na to, aby kontrolować swoje zachowania automatyczne, jakie kieruje go do lodówki lub szafek kuchennych, gdzie najczęściej poukrywane są różnego rodzaju “skarby”. Śmiało można powiedzieć, że napadowe objadanie się to tak naprawdę zaburzenie, którego nie można bagatelizować. Tym bardziej że osoby, jakie mają z tym do czynienia są przekonane, iż to jedzenie całkowicie kontroluje ich życie. Często dochodzi do tego, że ukrywają oni swój problem, który wymaga jednak skonsultowania się z odpowiednimi specjalistami. W szczególności, że można z tym faktycznie walczyć.

Objawy napadowego objadania się

Wśród objawów, jakie mogą zaniepokoić, należy wymienić:

  • powtarzające się napady jedzenia. Tym bardziej że dochodzi do nich w bardzo krótkich odstępach czasu. Do tego ta nadmierna ilość jedzenia, która normalnie nie byłaby możliwa do spożycia, ponieważ mogłaby wywołać ona uczucie mdłości;
  • brak możliwości utrzymania kontroli nad swoim zachowaniem. Tak jakby głowa w tym momencie “wyłączyła się” na pewien czas. Dopiero później człowiek zdaje sobie sprawę, że jest przejedzony, co też może powodować wystąpienie u niego przykrych dolegliwości;
  • chęć podjadania występuje najczęściej pomiędzy posiłkami. Czyli w szczególności w momencie, kiedy człowiek jest już najedzony i nie ma on uczucia głodu;
  • dyskomfort psychiczny, który występuje po zakończonym objadaniu się. Tak, spożyło się tak dużo jedzenia, ale do głosu dochodzą wyrzuty sumienia. Człowiek sam na siebie jest zły, że pozwolił doprowadzić do takiej sytuacji. Wielu odczuwa także swoistą porażkę. Pomimo tego, że już wiele razy ktoś sobie mówił, iż więcej takich sytuacji nie będzie i tak do niej doszło.

Jeżeli wyżej wymienione objawy występują przynajmniej dwa razy w tygodniu, można mówić o tym, że dana osoba ma do czynienia z napadowym objadaniem się.

Co powoduje napadowe objadanie się?

Przyczyn należy upatrywać w ograniczonych zasobach psycho energetycznych. Dla niektórych jedzenie staje się doskonałym środkiem, który pozwala rozładować stres. Dużo mówi się o nawykach. Jednak niektóre z nich mają taką moc schematyczną i automatyczną, że są w stanie odebrać zdolność do zdrowego i rozsądnego myślenia.

Człowiek ma to do siebie, że wie, iż smaczne jedzenie jest w stanie poradzić sobie z ogromną ilością napięcia, która może kumulować się w jego organizmie. W ten sposób jedzenie staje się właśnie takim po części nieświadomym nawykiem, który umożliwia rozładowanie nagromadzonego napięcia. Jak łatwo się domyśleć – osoby mające na co dzień do czynienia z ogromną ilością stresu, są bardziej narażone na występowanie takiego zjawiska.

Skutki napadowego objadania się

Kompulsywne objadanie się to zjawisko, które należy leczyć.

Jeżeli nie uda się uzyskać nad nim pełnej kontroli, można być pewnym tego, że w krótkim czasie dojdzie do rozwoju otyłości. Do tego mogą temu towarzyszyć inne choroby, jakie nazywane są dietozależnymi. Nie można także zapomnieć o tym, że oprócz wagi, objadanie się będzie miało negatywny wpływ na psychikę człowieka. Mowa tu m.in. o obniżonym samopoczuciu, depresji, gorszej jakości życia. Brak możliwości zapanowania nad objadaniem się doprowadza także do częstych napadów złości, jakie mogą być przeplatane płaczem.

Kompulsywne objadanie się – oprócz otyłości – prowadzi także do licznych problemów zdrowotnych. Można tutaj wymienić problemy żołądkowo-jelitowe, w tym:

  • zgagę,
  • biegunki i zaparcia,
  • zespół jelita drażliwego,
  • refluks,
  • perforacja, pęknięcie żołądka.

U takich osób często można zauważyć również zły stan skóry, trądzik, jak również większą łamliwość paznokci i włosów. Wśród innych skutków można również dostrzec większą ospałość oraz senność.

 

Kompulsywne objadanie się to choroba, która wymaga skonsultowania się z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. Może ciężko będzie przyznać się do takiego zjawiska, ale tylko dzięki temu uda się odzyskać kontrolę nad objadaniem się. Trzeba bowiem znaleźć przyczynę, która może powodować ogromne pokłady stresu. Lepiej poprosić o takie wsparcie, dzięki czemu będzie można zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.